Part no.: 99 6327 000 09
B23 Male cable connector, Contacts: 9 (4+PE + 4), 8,0-17,0 mm, screw clamp, IP67, ENP: Power pin / Data socket
B23, series 523, Power Connectors
General features
Moreless| Part no. | 99 6327 000 09 |
| Connector design | Male cable connector |
| Type standard | DIN EN IEC 61076-2-118 |
| Version | Connector pin straight |
| Connector locking system | Bayonet |
| Termination | screw clamp |
| Degree of protection | IP67 |
| Connection cross-section | 1.5 - 4 mm² with ferrule Power / 0.34 mm² with ferrule Data / AWG 16–12 with ferrule Power / AWG 22 with ferrule Data |
| Cable outlet | 8,0-17,0 mm |
| Temperature range from/to | -30 °C / 85 °C |
| Mechanical operation | > 100 Mating cycles |
| Weight (g) | 0.00 |
| Customs tariff number | 85369010 |
Electrical parameters
Moreless| Rated voltage | Power: 630 V, Data: 50 V |
| Rated impulse voltage | Power: 8000 V, Data: 1000 V |
| Rated current | 28 A Power / 4 A Data |
| Pollution degree | 3 |
| Overvoltage category | III |
| Insulating material group | I |
Material
Moreless| Housing material | Zinc die-cast nickel-plated |
| Contact body material | PA |
| Contact material | CuZn (brass lead-free) |
| Contact plating | Au (gold) |
| Locking material | Zinc die-cast nickel-plated |
| REACH SVHC |
NK (Nicht klassifiziert) |
| SCIP number | SCIP-number not available |
Declarations of conformity
Moreless| Low Voltage Directive | EN 60529:1991 | EN 60204-1:2018 |
Downloads
Data sheet
Data sheet 99 6327 000 09
download
REACH
99 6327 000 09
download
RoHS
99 6327 000 09
download
China RoHS
99 6327 000 09
download
Declaration of conformity
Low Voltage Directive
download
UKCA declaration of conformity
Electrical Equipment
download
CAD files
STP-Data 99 6327 000 09
download
CAD files
Other formats
TraceParts




