Part no.: 77 7096 7095 10004-0200
Snap-In Connecting cable male cable connector - female cable connector, Contacts: 4, unshielded, moulded on the cable, IP40, PVC, black, 4 x 0.25 mm², 2 m
Snap-In IP40, series 709, Subminiature Connectors
This female cable connector with male cable connector - female cable connector with snap-in locking system and a pin count of 4 is according to its protection class IP40 protected against solid foreign bodies and against access with a wire. No protection against water. It can be used in areas with a pollution degree of 1. In places where there is no or only slight, but non-conductive soiling. The pollution has no influence. With temperatures ranges of -25 °C/70 °C is this unshieldede Snap-In IP40 connecting cable male cable connector - female cable connector designed for both severe cold and severe heat. Due to the qualified rated voltage of 60 V and the rated current of 3,0 A it is perfectly tuned for its field of application.
General features
Moreless| Part no. |
77 7096 7095 10004-0200
Alternative part no.: 79 9003 11 04
|
| Connector design | Connecting cable male cable connector - female cable connector |
| Cable length | 2 m (Standard 1 m and 2 m. Other lengths are available on request.) |
| Connector locking system | snap-in |
| Termination | moulded on the cable |
| Degree of protection | IP40 |
| Connection cross-section | 0.25 mm² / AWG 24 |
| Temperature range from/to | -25 °C / 70 °C |
| Mechanical operation | > 100 Mating cycles |
| Weight (g) | 219.22 |
| Customs tariff number | 85444290 |
| Country of Origin | CN |
Electrical parameters
Moreless| Rated voltage | 60 V |
| Rated impulse voltage | 800 V |
| Rated current | 3,0 A |
| Pollution degree | 1 |
| Overvoltage category | II |
| Insulating material group | III |
| EMC compliance | unshielded |
Material
Moreless| Contact body material | PA |
| Contact material | CuZn (brass) / CuSn (bronze) |
| Contact plating | Au (gold) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP number | b9d2d5b0-9dbc-448f-bbce-5a662e91463a |
Cable data
Moreless| Structure of the cable | |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Cross section | 4 x 0.25 mm² |
| Sheath material | PVC |
| Single-lead insulation | PVC |
| Single-lead structure | 32 x 0.10 mm |
| Cable color | black |
| Electrical properties | |
| Conductor resistance | 79.9 Ω/Km (20°C) |
| Mechanical properties | |
| Bending radius, fixed cable | 5 x Ø |
| Bending radius, moving cable | 10 x Ø |
| Bending cycles | > 5 million |
| Thermal properties | |
| Temperature range cable in move from/to | -5 °C / 70 °C |
| Temperature range cable fixed from/to | -25 °C / 70 °C |
| Other features | |
| Halogen free | no |
Classifications
Moreless| eCl@ss 11.1 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
General Disclaim Notice
- The connector must not be plugged or unplugged under load. Non-observance and improper use can result in personal injury.
- The connectors have been developed for applications in plant engineering, control and electrical equipment construction. The user is responsible for checking whether the connectors can also be used in other areas of application.
- Connectors which are used in circuits with voltages dangerous to the touch may only be installed and used by, or under the supervision of, persons with electrical engineering training, taking into account the applicable regulations and standards.
- The user must take suitable safety precautions to ensure that the connector cannot be accidentally disconnected.
- Please observe the pollution degree and the overvoltage category. For further information, please refer to the download center "Technical Information".




