Part no.: 08 3386 000 001
Raw cable, Contacts: 3 wires, unshielded, TPE, yellow, 3 x 0.34 mm², variable length
TPE cable, Cable
General features
Moreless| Part no. | 08 3386 000 001 |
| Connector design | Raw cable |
| Cable length | variable length |
| Version | Cable |
| Weight (g) | 0.00 |
| Customs tariff number | 85444995 |
Electrical parameters
Moreless| EMC compliance | unshielded |
Material
Moreless| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP number | SCIP-number not available |
Cable data
Moreless| Structure of the cable | |
| Cable diameter | 5.3 mm |
| Cross section | 3 x 0.34 mm² |
| Sheath material | TPE |
| Cable color | yellow |
| Electrical properties | |
| Operating voltage | 300 V |
| Mechanical properties | |
| Bending radius, fixed cable | ≥ 5 x Ø |
| Bending radius, moving cable | ≥ 10 x Ø |
| Travel distance, horizontal | at 5 m/s² -> 5 m |
| Travel distance, vertical | at 5 m/s² -> 2 m |
| Thermal properties | |
| Temperature range cable in move from/to | -25 °C / 105 °C |
| Temperature range cable fixed from/to | -50 °C / 105 °C |
Classifications
Moreless| ETIM 9.0 | EC002638 |
