Part no.: 08 3399 000 001
Raw cable, Contacts: 4 wires, unshielded, Ethernet, TPE, teal, 2 x 2 x AWG 24, variable length
TPE cable, Cable
General features
Moreless| Part no. | 08 3399 000 001 |
| Connector design | Raw cable |
| Cable length | variable length |
| Version | Cable |
| Weight (g) | 0.00 |
| Customs tariff number | 85444995 |
Electrical parameters
Moreless| EMC compliance | unshielded |
Material
Moreless| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP number | SCIP-number not available |
Cable data
Moreless| Structure of the cable | |
| Cable type | Ethernet |
| Cable diameter | 5.5 mm |
| Cross section | 2 x 2 x AWG 24 |
| Sheath material | TPE |
| Single-lead insulation | PE |
| Cable color | teal |
| Electrical properties | |
| Operating voltage | 300 V |
| Cable test voltage | 1500 V |
| Thermal properties | |
| Temperature range cable fixed from/to | -40 °C / 75 °C |
Classifications
Moreless| ETIM 9.0 | EC002638 |
